Це своєрідна група плазунів, які набули значної спеціалізації, не втративши одночасно цілого ряду примітивних рис. Основною особливістю цього ряду плазунів є наявність панцира, що має захисне значення.

Шкіра черепах побудована з двох основних шарів: епідермісу та дерми. Епідерміс повністю покриває тіло черепахи, включаючи панцир. Найнижчий шар епідермісу (гермінативний, мальпігієвий) забезпечує ріст та заміну епітеліальних клітин. Він представлений декількома рядами живих клітин, які містять ядра та здатні до поділу. Зовнішній ряд клітин мальпігієвого шару ідентичний до зернистого шару епідермісу ссавців. У плазунів на рівні зазначеного ряду клітин відбувається відшарування епідермісу під час линьки. У зв’язку з цим цю зону називають проміжною. Зовнішній, власне роговий шар епідермісу, який утворюють мертві зроговілі клітини, поділяють на такі зони: зовнішня – кутикулярна зона, проміжна – b-кератинова та зовнішня a-кератинова (гомологічна блискучому шару ссавців). У процесі линьки клітини проміжної зони формують новий роговий шар, що залягає під старим. У просвіт між зазначеними шарами випотіває лімфа та фібриноподібні білки, наростають літичні процеси, відбувається розділення нового та старого рогових шарів. У змій та ящірок цей процес строго детермінований, генералізований і контролюється у вищому центрі вегетативних функцій.

Перед розтином детально збирають анамнез. З’ясовують, в яких умовах утримувалась черепаха, які корми споживала, коли виникло захворювання, які були клінічні ознаки. Також об’єктивно оцінюють проведене лікування та можливість завданої ним тварині шкоди.

Під час зовнішнього огляду черепах досліджують панцир, шкіру, природні отвори. Слід зазначити, що ніздрі у черепах розміщені на передньому загостреному кінці морди. Ротовий отвір має вигляд вузької щілини, яка досить широка і доходить до задньої частини голови. Ніздрі та слизова рота не повинні містити сторонніх нашарувань та відкладень. Міхурці піни на слизовій рота і носа можуть свідчити про розвиток ринітів, синуситів, бронхопневмоній та набряку легень, які слід виявити при подальшому дослідженні цих органів. Зуби у черепах відсутні і замінені гострим ріжучим краєм рогових чохлів.

Незаразні хвороби
Хвороби шкіри черепах
У черепах шкіра міцна, має високу опірність. Унаслідок механічних ушкоджень (опіки, розтрощення або укусів іншими черепахами або собаками) в шкіру можуть проникнути збудники інфекційних та інвазійних захворювань . Навіть грибкові спори можуть потрапити у пошкоджену таким чином шкіру. У морських черепах наслідком укусів є виразкові дерматити. Слід зазначити, що мікози шкіри і панцира в черепах виникають унаслідок зниження резистентності організму тварин через неправильне утримання та харчування.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА.

 -- основна.

1. Брем А.Э. Жизнь животных : млекопитающие. Птицы. Рептилии. Земноводные. Рыбы. Насекомые : (пер. с нем.): Москва; Эксмо, 2007. - 957 с.
2. Васильев Д. Б. Ветеринарная герептология: ящерицы. - М.: Проект-
Ф, 2005. - 480 с.
3. Васильев Д.Б. Теоретические и метолодологические основы ветеринарной герпетологии : автореф. дис. на соиск. учен. степ. д-ра ветеринар. наук : специальность 16.00.02 - патология, онкология и морфология животных Москва, 2007. - 38 с.

Авторизація
Додаткові розділи
Опитування
Який Вам найбільше подобається предмет?
Патоморфологія
Патрозтин
Анатомія екзотичних тварин
Гістологія
Календар
«    Травень 2024    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31