Veterinary Pathology » Мечислав Грабовський
Мечислав Грабовський

Мечислав Грабовський (1871-1922)

Проф. Мечислав Грабовський народився 5 липня 1871 року у Вадовицях біля Кракова. У Кракові він вчився в гімназії, а потім на медичному факультеті Ягеллонського університету. Від 1895 року Мечислав Грабовський у Львові, де спочатку кілька місяців працював помічником лікаря у міській лікарні. Через появу ознак туберкульозу легень вирішив присвятити себе науковій праці в ділянці ветеринарної медицини, зокрема порівняльної патології. З цією метою став студентом Ветеринарної школи. Тут особливу увагу приділяв вивченню патологічної анатомії та експериментальної патології свійських тварин у свого земляка професора Яна Пруса, працюючи одночасно асистентом кафедри. Як дипломований лікар, закінчив ветеринарні студії за 2 роки і 27 листопада 1897 року отримав диплом з відзнакою.
Після того, як проф. Ян Прус у грудні 1896 року перейшов до Львівського університету на нововідкритий медичний факультет, Мечислав Грабовський дістав право викладати в академії патологічну й експериментальну патологію, проводити розтини і вести гістологічно-бактеріологічні практичні заняття та приймати іспити з усіх названих предметів. У березні 1898 року цісарською постановою його було призначено надзвичайним професором академії. У 1898-1899 роках на державну стипендію здійснив наукову подорож до ряду країн Європи, під час якої відвідав ветеринарні інститути та наукові заклади Відня, Берліна, Цюриха, Берна, Фрайбурга, Дрездена, Ґіссена, Праги. Тут він знайомився зі станціями щеплення і лабораторіями для виробництва сироваток, відвідував лекції відомих патологоанатомів і сам працював у їх лабораторіях. Поза тим ретельно вивчав місцеві бойні, торговиці, породи худоби та коней, приватні лічниці для тварин, приглядався до діяльності усіх закладів, що викликали інтерес із погляду гігієни.
Повернувшись з подорожі, на практиці застосував побачені методи консервування для виготовлення анатомо-патологічних препаратів, чим збагатив музей кафедри, який колись започаткував проф. Генрих Кадий.

У 1906 році Мечислав Грабовський став професором патологічної анатомії та експериментальної патології, що дало йому право завідувати кафедрою. На цій посаді пробув до останніх днів свого життя.

Серед професорів академії користувався великим авторитетом: двічі обирався проректором (у 1906-1909 і 1915-1917 роках), а на 1913-1915 роки був обраний ректором, хоч на другий рік ректорства через воєнні події покинув Львів і жив у Чехії.
Проф. Мечислав Грабовський був членом кількох наукових товариств, належав до редакції журналу „Ветеринарський огляд”, а також був головним редактором журналу „Przeglad higjeniczny” („Гігієнічний огляд“). Брав активну участь у наукових виставках за межами академії, на яких виділялися його препарати про туберкульоз великої рогатої худоби, мавп, собаки і птиці. За ці препарати здобув почесний диплом і срібну медаль Міністерства сільського господарства.

Помер 28 травня 1922 року від туберкульозу легень, який дуже загострився після перенесеної операції на сліпій кишці. Далися взнаки розумова перевтома, важкі умови праці на кафедрі, а в останні роки ще й родинні негаразди – полон двох синів і смерть одного з них під час українсько-польської війни 1918-1919 років.

Версія для друку
Авторизація
Додаткові розділи
Опитування
Який Вам найбільше подобається предмет?
Патанатомія
Патрозтин
Анатомія екзотичних тварин
Гістологія
Календар
«    Вересень 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Цікаво знати!
Кафедра 3д