Veterinary Pathology » Генрих Кадий
Генрих Кадий
Генрих Кадий (1851 – 1912)

Генрих Кадий народився 23 травня 1851 року у Перемишлі, гімназію закінчив у Львові, медицину вивчав спочатку у Кракові (1869-1870), а потім у Відні (1870-1874). Його вчителями були відомі професори – анатом Карл Лянгер й офтальмолог Арльт. У 1875 році здобув ступінь доктора усіх медичних наук. Від січня 1876 до кінця вересня 1881 року Генрих Кадий працював асистентом на кафедрі описової анатомії Краківського університету під керівництвом професора Людвіка Тайхмана. Від жовтня 1881 року він був призначений звичайним професором описової та патологічної анатомії у новоствореній Ветеринарній школі у Львові. У цій школі йому вдалося з допомогою асистентів і слухачів виготовити колекції препаратів, які знайшли повне визнання серед професіоналів. У 1888 році частина препаратів анатомічного інституту Ветеринарної школи демонструвалася на природничо-дидактичній виставці V з’їзду польських лікарів і натуралістів у Львові, за що доктор Генрих Кадий дістав найвищу нагороду – почесний диплом. Другий почесний диплом Генрих Кадий отримав на цій самій виставці за монографію „Про кровоносні судини спинного мозку людини”. У 1890 році на Всесвітній аграрно-лісовій виставці у Відні Генрих Кадий за анатомічні препарати свійських тварин також одержав почесний диплом, а четвертий почесний диплом йому вручили в Кракові на виставці VI з’їзду лікарів і натуралістів за застосування парафіну для виготовлення довготривалих анатомічних препаратів. Восени 1889 року, коли кафедру анатомії розділили на дві – кафедру патологічної анатомії, керівником якої став д-р Ян Прус, і кафедру описової, тобто нормальної анатомії, – професор Генрих Кадий продовжував завідувати кафедрою описової анатомії до 1894 року; його кафедра мала вже тоді понад 500 анатомічних препаратів.

Професор Генрих Кадий був невтомним працівником на ниві науки, постійно дбав про авторитет і славу навчального закладу, де він працював. З його іменем пов’язана потреба ґрунтовної реформи ветеринарної освіти в Австрії, про що він писав вже 1890 року. Він був заступником голови львівського відділення Галицького товариства лікарів у 1886 році і головою цього ж товариства у 1887 році; заступником голови Галицького ветеринарного товариства у 1886 році і його головою у 1890 році. 1894 року його обрано почесним членом цього ж товариства. Крім цього, Генрих Кадий був співавтором „Словника лікарської термінології”, виданого у Кракові в 1881 році. Від 1886 року він був членом редколегії польського журналу „Przegląd weterynarski”.

У квітні 1894 року Генрих Кадий переходить до Львівського університету, де його обрано завідувачем кафедри описової анатомії на відновленому медичному факультеті. Він був першим деканом цього факультету.

Помер 28 жовтня 1912 року у Львові, заразившись під час бальзамування тіла покійного графа С. Бадені, голови Галицького крайового сейму. Похований на Личаківському цвинтарі. 23 травня 1920 року на кафедрі описової анатомії медичного Львівського університету було встановлене його погруддя.

 

У 1913 році його іменем була названа бічна вулиця Пекарської – вулиця Генриха Кадия.

 

З Історії університету.

9 вересня 1894 року відбулося урочисте відкриття медичного факультету Львівського університету. З цієї нагоди до Львова прибув австрійський цісар Франц-Йосиф І. До цих святкувань була приурочена велика крайова виставка. В університетському павільйоні, де були представлені наукові досягнення Львівського та Краківського університетів і Львівської політехніки, розмістилися також експонати Львівської ветеринарної школи, яка мала вже досвід міжнародної участі в аграрно-лісовій виставці 1890 року у Відні.
Ветеринарну школу на виставці представляли професори: Антоній Баранський, Генрих Кадий, Станіслав Круліковський, Павло Кретович, Ян Прус, Йосиф Шпільман. Всі експонати, які вони виставляли, були нові, оригінальні і власної конструкції.
На особливу увагу заслуговували експонати проф. Генриха Кадия. На час виставки він вже був професором нововідкритого медичного факультету, однак його експонати були з анатомії як людини, так і тварин. Безсумнівно, що на той час Генрих Кадий вважався неперевершеним майстром анатомічних препаратів; прецизійність, з якою виготовлені його препарати, викликали загальний подив фахівців, і тут найперше треба назвати експонати, де були показані кровоносні судини кінського копита. Ось найважливіші експонати Генриха Кадия з розділу анатомії тварин:
1) ліва половина голови корови з відпрепарованими артеріями, між ними артеріальні стінки сітки в носовій перегородці;
2) права половина голови корови з відпрепарованими артеріями, а саме з розгалуженням внутрішньої щелепової артерії і з дивною артеріальною сіткою орбіти;
3) права половина голови і шиї з відпрепарованими артеріями;
4) грудна аорта коня з головними розгалуженнями, заповнена масою, відділена і засушена;
5) обидва головні артеріальні стовбури зрілого плода корови, з’єднані між собою з допомогою так званого ductus arteriosus;
6) тулуб коня з тазом та верхніми частинами стегнових кісток, де, крім артерій і вен, є заповнені лімфатичні судини;
7) лівий сім’яник жеребця з сім’яним канатиком, заповнені густою масою за Тайхманом;
8) кровоносні судини кінського копита (целоїдинова корозія артерій і вен, заповнена парафіном);
9) кровоносні судини черепа теляти (целоїдинова корозія артерій і вен, заповнена парафіном);
10) легені собаки, заповнені парафіном і засушені.

 

Одні з багатьох препаратів виготовлених власноруч Генрихом Кадийом (які в даний час зберігаються у фондах кафедри анатомії тварин ЛНУВМ та БТ імені С.З. Ґжицького).



Авторизація
Додаткові розділи
Опитування
Який Вам найбільше подобається предмет?
Патоморфологія
Патрозтин
Анатомія екзотичних тварин
Гістологія
Календар
«    Грудень 2024    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31