Мета та завдання дисципліни "Анатомія екзотичних тварин", її місце у навчальному процесі.
Одним із важливих завдань сучасної ветеринарної освіти є формування у студентів знань, навиків та умінь щодо діагностики, лікування та профілактики хвороб різних видів тварин: продуктивних, домашніх та екзотичних (останні все частіше стають пацієнтами лікаря ветеринарної медицини). Вивчення особливостей будови організму екзотичних тварин стане міцним фундаментом у формуванні лікарського мислення, оскільки правильна діагностика хвороб, диференціація патологоанатомічних змін та вибір ефективних методів лікування не можливе без знання морфо-функціональних особливостей організму різних видів тварин.
Впродовж останніх років пацієнтами ветеринарних спеціалістів все частіше стають екзотичні тварини, які утримуються в зоопарках, звіринцях, циркових трупах, тераріумах і нерідко стають домашніми улюбленцями. Перебування тварин за межами їх природного біогеоценозу, відсутність належних умов утримання і годівлі, нерідко призводять до порушення обміну речовин та енергії, зниження резистентності, і, як наслідок, виникнення хвороб незаразної, інфекційної та інвазійної природи.
Слід зазначити, що у процесі підготовки спеціалістів ветеринарної медицини, у нашій країні та у країнах колишнього Радянського Созу, основна увага акцентувалась на продуктивних тваринах та їх хворобах. В той же час екзотичним тваринам, не надавали належної уваги. Відсутність знань щодо анатомо-фізіологічних особливостей екзотичних тварин, призвело до того, що ветеринарні спеціалісти досить часто відмовляються досліджувати та лікувати таких пацієнтів або встановлюють невірний діагноз, призначають неефективне лікування. Досить часто це призводить до летальних наслідків, навіть за умов виникнення захворювань, які за об'єктивної діагностики та своєчасного лікування не представляли значної небезпеки для здоров'я і життя тварини.
Cеред численних проблем охорони довкілля, особливе місце належить збереженню та раціональному використанню екзотичних і диких тварин, які є найменш захищеними від людської діяльності. Виконання умов Боннської конвенції, гуманне ставлення до екзотичних та диких тварин та збереження їх популяцій вимагає вживати заходів для недопущення виникнення, отруєнь, поширення інфекційних та інвазійних захворювань, які поряд з антропогенним впливом, є дуже небезпечними.
Дослідження екзотичних тварин та адекватна діагностика їх захворювань, вибір об'єктивних методів лікування передбачають наявність у ветеринарного спеціаліста знань будови їх організму та особливостей функціонування їх органів. Таким чином, вивчення студентом морфологічних та функціональних особливостей екзотичних тварин повинно стати міцною основую та запорукою набуття ним навиків, що стосуються діагностики, лікування та профілактики хвороб екзотичних тварин.
Версія для друку